close
تبلیغات در اینترنت
مبانی نظری اختلال خوردن، بی اشتهایی و علل آن

میهن پاورپوینت

مبانی نظری اختلال خوردن، بی اشتهایی و علل آن   توضیحات: 27 صفحه فارسی (word)   با رفرنس دهی کامل فارسی و انگلیسی و پانویس ها مناسب برای پایان نامه   خلاصه ای از کار: تاریخچه­ اختلالات خوردن                                                      …

مبانی نظری اختلال خوردن، بی اشتهایی و علل آن

مبانی نظری اختلال خوردن، بی اشتهایی و علل آن


 

توضیحات: 27 صفحه فارسی (word)

 

با رفرنس دهی کامل فارسی و انگلیسی و پانویس ها مناسب برای پایان نامه

 

خلاصه ای از کار:

تاریخچه­ اختلالات خوردن                                                      

     گرچه مسأله­ی کاهش ارادی وزن و پیامدهای مربوط به آن به قرون وسطی بر می­گردد، اما نخستین توصیف بالینی بر مبنای نشانه­های اجتناب از غذا، لاغری مفرط، قطع قاعدگی و فزون کنشی، در سال 1694  توسط یک پزشک انگلیسی به نام مورتن ارائه شد. مورتن ضمن آنکه این اختلال را دارای مبنای عصب­شناسی می­دانست، اما تاثیر عوامل روان­شناختی در پدیدآیی آن را نیز پذیرفته بود (کوپر، 1994، به نقل از دادستان، 1385).

...............

تعریف و طبقه بندی اختلالات خوردن

     اختلال­های خوردن، اختلال­هایی روان­شناختی هستند که با نگرانی بیمارگون در مورد شکل بدن، خوردن و وزن مشخص می­گردند (پیترینیو همکاران، 2011). تاکنون هیچ تعریف جامعی در خصوص اختلال­های خوردن که مورد توافق همگان باشد، به دست نیامده است. اما سه ویژگی عمده برای تعریف آنها ضروری فرض شده­اند: 1) اختلال مشخص در عادات خوردن یا رفتار کنترل وزن؛ 2) اختلال از لحاظ بالینی منجر به مشکلات جدی سلامت جسمی یا کارکرد روانی اجتماعی می­شود؛ 3) مشکلات ایجاد شده نباید در نتیجه بیماری پزشکی یا اختلال روان­شناختی دیگری ایجاد شده باشد (فربرن و هریسون، 2003، به نقل از دال­گریو، 2011).

...................

 

بی­اشتهایی عصبی

     بی­اشتهایی عصبی قدیمی­ترین اختلال خوردن است و ورود آن به قلمرو پزشکی به قرن میلادی بر می­گردد. منابع مختلف چهار ویژگی تشخیصی برجسته­ی بی­اشتهایی عصبی را بدین شرح می­دانند: تلاش مدام برای لاغری از راه رژیم غذایی و تمرین، ترس شدید از افزایش وزن یا چاق شدن با وجود کمبود وزن آشکار، ارزیابی­های سخت­گیرانه در مورد اندام و وزن و ادراك تحریف شده از تصویر بدن، و ویژگی چهارم با توجه به شیوع بیشتر این اختلال در زنان و دختران، قطع قاعدگی در زنان بالغ می­باشد (والش،2011 ؛ پیترینی و همکاران، 2011؛ ناگامیتسو و همکاران، 2011).

...................

ویژگی­های شخصیتی و روانشناختی

     افراد مبتلا به بی­اشتهایی معمولاً خجالتی هستند و دوستان کمی دارند (فربرن، کوپر، دال و ولچ، 1999)، عملکرد اجتماعی ضعیفی دارند (زاکرو همکاران، 2007)، یا فوبی اجتماعی دارند (کای، بالیک، تورنتون، بارباریچ و مسترز، 2004)، خود را به شکلی منفی با دیگران مقایسه می­کنند (کارواتزو همکاران، 2001)، بیش از حد مضطرب هستند (رانیو همکاران، 2008) و سطوح بالایی از عاطفه منفی را تجربه می­کنند (پیکهو همکاران، 2008). پژوهش بر روی استرس روانی اجتماعی قبل از شروع بی­اشتهایی عصبی، حاکی از آن است که مشکل با افراد مهم زندگی رایج­ترین استرسور تسریع کننده ابتلا به این اختلال است (اشمیت، تیلر، برانکارد، اندرو و تریژر، 1997).

..................

همه­گیرشناسی بی­اشتهایی عصبی

     میزان شیوع اختلال بی­اشتهایی، بسته به اینکه ملاك­های تشخیصی به طور محدود تعریف شده باشد یا به طور گسترده، از 5/0 تا 7/3 درصد زنان برآورد شده است (هالجین و ویتبورن، 1385).

.............

سبب­شناسی بی­اشتهایی عصبی

     عوامل زیست­شناختی، اجتماعی و روان­شناختی متعددی در سبب­شناسی این اختلال دخیل­اند (سادوك و سادوك، 1385)، که در اینجا به این عوامل می­پردازیم:

عوامل زیست­ شناختی

     این­گونه فرض شده است که بسیاری از عوامل خطر

...............

عوامل فرهنگی و اجتماعی

     دیدگاه سنتی نظریه­پردازان سیستم­های خانواده این است که برخی از دخترها برای تأکید بر استقلال خود از خانواده­ی بیش از حد دخالت کننده، به بی­اشتهایی عصبی مبتلا می­شوند (مینوچین، 1978، به نقل از هالجین و ویتبورن، 1385).

.............

عوامل روان­شناختی و روان­پویشی

     صفات وسواس­گونه، از جمله عدم­ انعطاف­، نیاز به نظم و کنترل، اشتغال­ ذهنی به جزئیات، و کمال­گرایی در این افراد دیده می­شود. شواهد حکایت از ارثی بودن این صفات دارد. اجتناب از آسیب، عدم خود- هدایتگری و همکاری پایین نیز در این افراد گزارش شده است. این ویژگی­ها در افراد اضطرابی، و اختلال شخصیت اجتنابی، وابسته، و وسواسی نیز دیده می­شود (وئرواگ-متا و تریشر، 2008).

.............

پراشتهایی عصبی

     اصطلاح بولیمیا از دو کلمه یونانی گرفته شده که به معنای "گاو نر گرسنه" می­باشد (استانکرد، 1993، به نقل از کلین و والش، 2004). انسان احتمالاً هزاران سال است که با پرخوری دست به گریبان

............

همه­ گیر­شناسی پر­اشتهایی عصبی

     پرخوری عصبی از بی­اشتهایی عصبی شایعتر است، به طوری که شیوع آن در میان زنان 1 تا 3 درصد برآورد شده است. میزان رخداد این اختلال در مردان تقریبا یک­دهم رخداد آن در زنان می­باشد (انجمن روانپزشکی آمریکا،  2000).

............

عوامل زیست­ شناختی

     مطالعات دوقلوها و خانواده­ها نشان داده است که بخشی از آسیب­پذیری نسبت به پرخوری عصبی را می­توان به عوامل ژنتیکی نسبت داد. میزان وقوع پرخوری عصبی در بستگان درجه­ی اول بیماران مبتلا بالاتر است (سادوك و سادوك، 1385).

............

عوامل فرهنگی و اجتماعی

     بیماران مبتلا به پرخوری عصبی مثل مبتلایان به بی­اشتهایی عصبی، افراد بلندپروازی هستند که به فشارهای اجتماعی با لاغر شدن واکنش نشان می­دهند. هم­چنین، مثل مبتلایان به بی­اشتهایی عصبی بسیاری از این بیماران نیز افسرده هستند

................

عوامل روان­شناختی

     از نظر روان­شناختی بیماران مبتلا به پرخوری عصبی مثل بیماران مبتلا به بی­اشتهایی عصبی در ارتباط با تقاضاهای نوجوانی، دچار اشکالاتی هستند. اما بیماران مبتلا به پرخوری عصبی معاشری­تر، خشمگین­تر و تکانشی­تر هستند. الکلیسم

..............

منابع

احمدی، وحید (1390). طراحی و آزمودن الگویی از پیشایندها و پیامدهای شخصیت خودشیفته در دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز. پایان نامه کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی، دانشگاه شهید چمران اهواز.

امین­آبادی، زهرا، دهقانی، محسن و خداپناهی، محمد کریم (1390). بررسی ساختار عاملی و اعتباریابی پرسشنامه تنظیم هیجان شناختی. مجله علوم رفتاری، دوره 5، شماره 4، 371- 365.

 

قیمت فایل فقط 20,000 تومان

خرید


مراحل خرید:


1- پیش از خرید محصول توضیحات آن را به دقت مطالعه کنید زیرا محتوای فایل شامل تمام آن چیزی است که در توضیحات نوشته شده (نه کمتر و نه بیشتر)

2- پس از انتخاب فایل مورد نظر خود روی دکمه "دانلود" کلیک کنید
3- در مرحله بعد و در قسمت "تکمیل فرم خرید" مشخصات خواسته شده را به دقت وارد کنید و سپس روی دکمه "پرداخت و دانلود فایل" کلیک کنید.

(ایمیل را بدون www وارد کنید. نمونه صحیح ایمیل: gsmyha@gmail.com)
3- در این مرحله به صفحه پرداخت وارد شده و با تمام کارت های عضو شتاب می توانید هزینه را واریز نمایید
4- پس از پرداخت موفق مجددا به سایت برگردانده می شوید و لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود و علاوه بر آن یک نسخه از فایل به ایمیل شما هم ارسال می گردد تا با خیال راحت فایل خود را دانلود کنید.

(در صورتی که ایمیل فایل ناب به صندوق ورودی شما نرسیده ، باید پوشه اسپم را در ایمیل خود باز کنید و آنرا به صندوق ورودی انتقال دهید تا لینک دانلود فعال شود)


چند نکته مهم:

* پس از خرید فایل تا سه روز فرصت دارید تا فایل را بررسی کنید و در صورتی که فایل مطابق با توضیحات ارائه شده نبود از طریق بخش "تماس با ما" جزییات خرید را برای ما ارسال کنید تا پس از بررسی ، هزینه پرداختی شما را به حسابتان واریز کنیم.


* برای خرید محصولاتی که کمتر از 5000 تومان قیمت دارند نمی توانید از کارت بانک ملی استفاده کنید چون بانک ملی این اجازه را به دارندگان کارت بانک ملی نداده و به همین دلیل پیشنهاد می شود که برای خریدهای کمتر از 5000 تومان از کارت سایر بانکها استفاده نمایید.


* اگر صفحه لینک دانلود ظاهر نشود علت آن گزارش تخلف فایل و غیر فعال شدن فایل از طرف سایت می باشد. در این شرایط از طریق بخش "تماس با ما" جزییات خرید را برای ما ارسال کنید تا پس از بررسی ، هزینه پرداختی شما را به حسابتان واریز کنیم.

1 در هنگام خرید فایل به هیچ وجه از وی پی ان استفاده نکنید زیرا به احتمال زیاد خرید شما موفق نخواهد بود.


* در هنگام خرید از مرورگرهای فایرفاکس و کروم استفاده کنید و به هیچ وجه از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده نکنید چون با توجه به آپدیت نشدن این مرورگر در چند سال اخیر ، در فرایند خرید و دانلود فایل اختلال بوجود خواهد آمد.

2 دانلود مرورگر گوگل کروم (نسخه 32 بیتی)

2 دانلود مرورگر گوگل کروم (نسخه 64 بیتی)

3 دانلود مرورگر فایرفاکس (نسخه 32 بیتی)

3 دانلود مرورگر فایرفاکس (نسخه 64 بیتی)


* برای حفظ کیفیت و همچنین دانلود آسانتر ، تمامی فایل ها فشرده شده و با فرمت rar یا zip آپلود شده اند. برای باز کردن فایل باید حتما نرم افزار win rar بر روی سیستم شما نصب شده باشد.

4 دانلود نرم افزار win rar (نسخه 32 بیتی)

4 دانلود نرم افزار win rar (نسخه 64 بیتی)


* در صورتی که از گوگل بصورت مستقیم به بخش دانلود وارد شده اید ، می توانید روی نام فایل کلیک کنید تا توضیحات فایل برای شما نمایش داده شود.

* برای سهولت دانلود فایل ها توسط شما عزیزان پیشنهاد می کنیم که از نرم افزار اینترنت دانلود منیجر استفاده کنید.

5 دانلود نرم افزار اینترنت دانلود منیجر

با آرزوی خریدی مطمئن برای شما

پاورپوینت های مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
محل تبلیغات شما
درباره ما
مرجع تخصصی دانلود پاورپوینت و پروژه
آرشیو
آمار سایت
  • کل پاورپوینت ها: 2112
  • کل نظرات : 3